Kıl Testere Makinesi Seçimi Nasıl Yapılmalı

Merhaba sevgili ahşap sanatı severleri. Bu yazımda sizlerle bir kıl testere makinesinin seçiminde nelere dikkat etmeniz gerektiğini anlatmaya çalışacağım. Kıl Testere Makinesi Seçimi Nasıl Yapılmalı , Kıl Testere Makinesi Seçiminde Nelere Dikkat Edilmeli

Piyasada bir çok çeşit ve özellikte kıl testere makinesi bulmak mümkün. Bu makineler özellikleri ve kalitesine göre değişik fiyatlarda bulunuyor. Bütçenize göre elbette önceliğiniz en kaliteli ürünü almak sizin için en faydalısı ancak düşük bütçeli hobiciler için önemli olan makineyi kullanırken konfor ve zaman kaybının önüne geçmek tabiki önemli etken.

  1. Daha öncede kıl testere makinası kullandıysanız yaptığınız projede girişi olmayan desenler nedeniyle bir çok kez testerenin bir ucunu açıp deliğin içinden geçirmek zorunda kaldığınızı biliyorsunuz. Bu çalışmalarda daha hızlı ve zahmetsiz bir şekilde testereyi deliğe geçirebilmek için kolay açılıp kapanabilen pimsiz modelleri tavsiye ediyorum.

2. El testeresiyle kesim yaptıysanız yapılan çalışma sırasında desenin ahşap talaşı nedeniyle kapandığını ve sürekli üflemek veya temizlemek zorunda kaldığınızı biliyorsunuz. Bu sorunu ortadan kaldırmak için ilk öncelik bu tozu vakumlayan modeller diğer öncelik ise üfleyen modellere bakabilirsiniz.

3. Testerenin boğaz açıklığı size daha rahat bir çalışma ortamı sağlayacaktır. Büyük bir çalışma yaparken parçanın testere boğazına takılması sonucu sizi zorlayacak sonuçlar ortaya çıkabilir. Bu nedenle testere boğazının uzunluğu ne kadar fazla olursa sizin için daha fazla konfor sağlayacaktır.

4. Testerenin devir ayarı en önemli etkenlerden bir tanesi. Devir ayarı yapabileceğiniz bir testere seçmenizi tavsiye ederiz.

5. Makine kesinlikle pinli ve pinsiz testereleri kabul etmelidir.

6. Makinenin yan kesim yapma kabiliyetini mutlaka kontrol edin. 45 derece açıyla yan kesim yapabilme özelliği bir makinede olmazsa olmaz. Çünkü yapacağınız çalışmalarda köşelerin daha estetik ve pürüzsüz görünebilmesi için iki tarafıda 45 derece açıyla kesip yapıştırmakta fayda var.