Yeni Cevap 
 
Konuyu Değerlendir
  • 25 Oy - 2.12 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kakmacılıkta Kullanılan Araç ve Gereçler
10-04-2012, 19:37
Mesaj: #1
Kakmacılıkta Kullanılan Araç ve Gereçler

Tezgâh: Üzerinde çeşitli uygulamaların yapıldığı araçtır.
Kakma sehpası: Üzerinde kakma işleminin yapıldığı araçtır.
Biz: Kakmacılık çalışmalarında kaplamalara kıl testere lâmasının takılması için delik açmaya yarayan tahta saplı, ucu sivri delme aracıdır. Matkap makinesi ve ucu: Matkap makineleri, iş parçasına delik açılmasında kullanılan araçtır. Kakma için hazırlanan iş parçasının kalınlığı bazı durumlarda biz ile delinmeye uygun olmayabilir. Bu durumlarda delik açma işlemi matkap ile yapılır.
Oyma kalemleri: Ağaç birleştirmelerinde zıvana açma, diş açma, kanal açma, yuva açma gibi işler için kullanılır. Oyma kalemlerinden masif kakmacılıkta, ağaç üzerine kakma yuvalarının açılması için yararlanılır.
Düz oyma kalemleri: Ağaç oymacılığında malzeme üzerine çizilen motiflerin düz kısımlarının oyulması için kullanılır. Gövde kesiti ve kesici ağzı düz biçimdedir.
Oluklu oyma kalemleri: Ağaç oymacılığında malzeme üzerine çizilen motiflerin kavisli kısımlarının oyulmasında kullanılır. Gövde kesiti ve kesici ağzı kavislidir.
Kıl testere kolu: Kesme işini yapan kıl testere lâmasının takıldığı araçtır. U biçiminde bir gövdesi ve bu gövdeye bağlı bir sapı vardır. Gövdesinin iki ucunda bulunan kelebek vida sistemi, kıl testere lâmasının gergin olarak sıkıştırılmasını sağlar.
Kıl testere lâması: Kıl testere koluna takılarak kesme işlemini yapan araçtır. Çeşitli kullanım amaçlarına göre yapılmış lâma ölçüsü ve diş yapısına sahiptir. İş parçasındaki motiflerin özelliklerine uygun kıl testere lâması seçilir. İnce motifli işlerde ince kıl testere lâması tercih edilir.
Kakma bıçağı: Çeşitli motiflerin kesilmesi için kullanılabilecek şekilde çelik malzemelerden hazırlanmış keskin uçlu araçlardır. Kesici bıçak kısmı ile sap kısmından oluşmuştur. Sap kısımlarının yapımında meşe ve gürgen gibi sert ağaçlar kullanılır.
Kaplama testeresi: Kaplamaların kesilmesinde ve alıştırılmasında kullanılan araçlardır. Kesici ağızları olan metal lâmanın her iki eğimli kenarına, çok küçük ve geniş açılı dişler açılmıştır. Ayrıca, diş dibinden diş ucuna doğru bıçak gibi pahlı olarak bilenmiştir. Kesilecek kaplama, düzgün bir tabla üzerine konarak bir mastarla bastırılır. Testere lâması mastarın kenarına dayanır ve geriye doğru çekilerek kesme işlemi yapılır.
Son yüzey araçları: Kakma işleminden sonra iş parçasına son şeklini vermek için zımpara, pinoteks (ahşap koruyucu), dolgu verniği, cilâ gibi gereçler kullanılır. Bu gereçlerin iş parçasına uygulanması için zımpara takozu, çeşitli fırça ve cilâ topu gibi araçlardan yararlanılır.
Zımpara takozu: Ağaç ya da plâstik malzemelerden yapılmış araçlardır. İş parçasının zımparalanması işleminde zımparanın üzerine sarıldığı zımpara takozu kullanılır. Zımpara takozu, kontrplâk yüzeyinin eşit seviyede zımparalanmasını sağlar.
Fırçalar: Fırçalar, dolgu verniği ve cilânın iş paçasına sürülmesinde kullanılır.
Cilâ topu: Temiz bir kumaş parçasının içine, küçük kumaş parçaları sıkıştırılarak top şekline getirilmesi ile oluşan cilâlama aracıdır. Cilâ topu, cilâya batırılır ve cilâyı emmesi sağlanır. Daha sonra iş parçasına sürülür.
İşkence: Kakma çalışmalarının tutkallanmasında kullanılan vidalı sıkıştırma ara-cıdır. İşkencelerin sap kısmı ağaçtan, uzun lâma kısmı ve vidası çelikten, diğer kısımları ise dökümden yapılmıştır.
Yardımcı tabla: Arasında, tutkallanan kakma parçalarının sıkıştırıldığı, yüzeyleri düzgün tahtalardır. Kakma çalışmaları kontrplâkların yüzeyine tutkallanır, kesilerek şekillendirilir ve proje durumuna getirilir.
İş resmi: Kakma çalışmasının motif ve çizimlerinden oluşan projeleridir.
Ambalâj kâğıdı: Kakma parçalarının tutkallanmasında, tutkalların yüzeye çıkarak yardımcı tablalara yapışmasını önlemek için kullanılan kâğıtlardır.
Kontrplâk: 0,6-1,2 mm kalınlığında, en az üç kaplamanın damarları birbirine dik gelecek şekilde üst üste tutkallanmasından oluşan ince, esnek ve dayanıklı tahtadır.
Masif: Kabuk, dal ve budaklarından temizlenerek uygulamaya hazır duruma getirilmiş ağaçlardır.
Yetişen ağaçların bir kısmı kesilerek ağaç işlerinde kullanılmak üzere tomruk durumuna getirilir. Tomruklar elde edildikleri ağaçların sertlik, damar yapısı, renk, budak yapısı, çap ve boy ölçüleri gibi özelliklerini taşır. Tomruklar kakmacılıkta masif ya da kaplama durumuna getirilerek kullanılır.
Kullanıcının websitesini ziyaret et Bu kullanıcının gönderdiği tüm mesajları bul
Bu mesaji bir cevapta alıntı yap
11-04-2012, 00:09
Mesaj: #2
RE: Kakmacılıkta Kullanılan Araç ve Gereçler
paylaşım için teşekkür ederim metin
Bu kullanıcının gönderdiği tüm mesajları bul
Bu mesaji bir cevapta alıntı yap
23-12-2014, 12:55
Mesaj: #3
RE: Kakmacılıkta Kullanılan Araç ve Gereçler
GÜZEL BİLGİLER İÇİN TEŞEKKÜRLER..
Bu kullanıcının gönderdiği tüm mesajları bul
Bu mesaji bir cevapta alıntı yap
Yeni Cevap