Yeni Cevap 

Konuyu Değerlendir
  • 34 Oy - 3.35 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Çay tepsisi
12-05-2011, 12:10
Çay tepsisi
merhaba arkadaşlar hanım istedi ben yaptım 4 mm ham mdf üzerine kıl testere ile motifi işledikten sonra arka tampon yaparak krem renk dolgu macunu ile doldurarak yapıldı üzerine zıpparası bitince parke cilası uygulandı

Eklenti Dosyaları Tırnak(lar)
İmage İmage
Bu kullanıcının gönderdiği tüm mesajları bul
Bu mesaji bir cevapta alıntı yap
12-05-2011, 13:00
RE: Çay tepsisi
Tolga Bey ellerine sağlık. Çok güzel olmuş. Nasıl yaptığını tam anlamadım. Kestiğin motifin altına başka bir plaka koyup, desenlerin arasınımı dolgu macunu ile doldurdun? Yan tarafları nasıl birleştirdin? Yan taraflar tam dik olsa kolayda biraz yatık olunca uğraştırır gibime geldi. Son olarakta planlımı yaptın yoksa kendi tasarımın mı? Planlıysa eğer planlarını paylaşır mısın?

Adem YEŞİLYURT
Her derde deva vardır. Anı bulmadadır hüner...
12-05-2011, 14:10
Palandoken in sorularına katılıyorum.Bende bir çay tepsisi yapmak istiyorum ve bu çok hoş gözüküyor.
Eğer planı paylaşabilirseniz çok sevinirim.Kolay gelsin.
12-05-2011, 17:54
plan değil ortadaki motif rus sitesinden aldığım bir motif doğru önce kıl testeresi ile kestim alt tarafına 2. resimdeki diğer ham mdf yi yapıştırdım doğgu macunu ile doldurdum tam dolması için yaklaşık 1,5 kutu macun harcadım daha sonra evdeki bir tepsinin kenarını mdf üzerine el ile çizip kestim 45 derecelik freze uzu ile birbirine adapte ettim yanlar 45 derecedin sonra açık kalan bölümler açık ceviz dolgu macunu uyguladım ve zımpara ardından açık ceviz marşhal ın renkli boya koruyucu pinoteks ini uyguladım

Eklenti Dosyaları Tırnak(lar)
İmage
13-05-2011, 09:44
Tolga kardeşim teşekkürler. Bir kaç sorum daha olacak. Cevaplarsan sevinirim.
1-) Desenlerin arasını dolgu macunu ile doldururken desenlerin üzerine bulaşma olmadı mı?
2-) Tepsinin yan kenarlarının boyası çok güzel olmuş. Buraların boyadan önceki renkleri neydi? Bu rengi vermek için hangi işlemleri ve hangi malzemeleri kullandınız? Bende çalışmalarımı bu renge boyamak istiyorum ama yapamıyorum. Mesela beyaz renkli bir ahşabı bu renge dönüştürmek istiyorum. Bu amaçla nalbura gittim. Yapmak istediğimi anlattım. Oda bana boya, cila, vernik falan hepsi içinde kızıl ağaç renginde bir cila verdi. Bunu direk sür başka birşey yapmana gerek yok dedi. Dediğini yaptım ama olmadı. Sürdüğüm yerler alaca bulaca oldu. Bu konuda kullandığınız malzemeler, sırasıyla yaptığınız işlemler, bekleme süreleri vs... hakkında biraz bilgi rica ediyorum sizden.
şimdiden teşekkür ederim.

Adem YEŞİLYURT
Her derde deva vardır. Anı bulmadadır hüner...
13-05-2011, 15:38
(12-05-2011 23:46)sunar demiş ki:  üstadım coşmuşsun seni yakalayabilene aşk olsun Smile

teşekkür ederim fırat kardeşim
malzemeler ham mdf - krem renk marangozların kullandığı dolgu macunu - parke cilası - çık ceviz marşhal ın renkli boya koruyucu pinoteksi
kıl testere ile kestikten sonra pinoteks uyguladım 4 - 5 kez ama ince tabakalar halinde ham mdf nin emmesini sağladım süresi 4 gün
desenin altına bakka bir parçayı yapıştırdım akabinde tam içine çökene kadar macunu 5 - 6 defa uyguladım haliyle her yere bulaştı 5 günde bu sürdü
sonra zımpara
ardından pinoteks yüzeye tekrar uygulayarak krem rengi karamel rengine getirdim bu arada zımpara yiyen mdf yüzeyide kendine geldi
ardıda tepsi aını ve kenarları ayarladım onlarıda pinotekledim tabi ama pinoteks i eski ayakkabı süngeri ile uyguladım enson hepsini birleştirdim zıpara ile alıştırdıktan sonra tekrar 1 kat pinoteks ardından 5 - 6 defa parke cilası uyguladım toplam 1 ay civarı sürdü
21-05-2011, 20:32
tolga hocam eline sağlık güzel olmuş yanlız malzeme ham mdf yerine 4 mm kontra olsa yanlarda 8mm kontra olsa idi daha uzun ömürlü olurdu diye düşünüyorum ama malzeme cinsi olarak mdf kolay temin edilen bir malzeme hocam yanlış anlamayın sakınha derdim ahkam kesmek değil ben sizin elinize su dökemem meslek yönünden söyledim (mobilya) saygılarımla bu çalışmanızı çok beyendim bende hanıma yapmayı düşünüyorum Smile
21-05-2011, 20:45
(21-05-2011 20:32)yakupaltun demiş ki:  tolga hocam eline sağlık güzel olmuş yanlız malzeme ham mdf yerine 4 mm kontra olsa yanlarda 8mm kontra olsa idi daha uzun ömürlü olurdu diye düşünüyorum ama malzeme cinsi olarak mdf kolay temin edilen bir malzeme hocam yanlış anlamayın sakınha derdim ahkam kesmek değil ben sizin elinize su dökemem meslek yönünden söyledim (mobilya) saygılarımla bu çalışmanızı çok beyendim bende hanıma yapmayı düşünüyorum Smile

estafurullah burada beni tenkit ederler deseydim yüklemezdim haklısın lakin başladığımda elimde kontraplak yoktu
Yeni Cevap