Yeni Cevap 
 
Konuyu Değerlendir
  • 3 Oy - 1 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kıl Testere Makinası Seçimi
bymetinay Çevrimdışı
Metin AYGÜN
Kiltestere.com Yönetim
*


Mesajlar: 232
Katılım: Jun 2010
Rep Puanı: 6
Beğenileri: 104
87 Mesajı, 213 Kez Beğenildi .
Şehir : Kocaeli
       
Mesaj: #1
Kıl Testere Makinası Seçimi
Hobilerim arasında olan Scroll Saw (Kıl Testeresi ile çalışmalar) ile ilgili takip ettiğim bir dergide makina seçimi ile ilgili bir araştırma yapıldı. Ben de tercüme ettim. Forum için uygunmudur emin olamadım. Eğer ilginizi çeker ise uygun yere taşırsınız

Karar sizin.


++++++++++++++

Uzun yıllardan beri abonesi olduğum ScrollSaw Dergisi son sayısında doğru testereyi bulmak için alıcılara yönelik bir çalışma yayınladı.

Dergi’nin Editörü Bob Duncan tarafından hazırlanan bu çalışmada 23 Adet testere birbirleri ile karşılaştırıldı.

Her ne kadar ülkemiz koşulları ile bire bir uymasa da dünyada oldukça yaygın kullanılan markaların birbirleri arasındaki farkları ve ihtiyaçlarınızı mukayese etmek açısından güzel bir çalışma olduğunu düşünüyorum.

Bu nedenle yapılan çalışmayı dilimin döndüğünce çevirmek ve sizler ile paylaşmak istedim. Bunu yapmamım bir nedeni daha vardı. Eylül ayı içinde veya en geç Ekim ayı başında Türkiye de satışa sunulacak olan Excalibur Marka testerenin bu raporun neresinde olduğunu görmek istemiştim.

İmage

SCROLL SAW SEÇİMİNDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR.

Scroll Saw seçimi ne yapmak istediğiniz ile doğru orantılı olarak yapılmalıdır. Bu işe yeni başlayanlar genelde fiyata endeksli kararlar vermeğe çalışırlar. Genelde düşük fiyatlı testereler kullanılması oldukça zor testerelerdir. Yeni başlayanları bıktırır ve bitirirler. Daha kötüsü bu hobiye başlamadan soğumalarına sebep olurlar,

Bu çalışmada seçilen testereler fiyat ve özellikleri açısından çok değişiklik göstermektedirler. Bu testerelerin fiyatları 100.$ ile 2.500.$ arasında değişmektedirler.

Kişiler genelde yapacakları işlere göre seçim yapmalıdırlar.Bazıları sadece kalın ahşap kesmek için seçim yaparlar. Burada asıl kriter makinanın gücü ve kesim kalınlığı olmalıdır.

Desen ve portre sanatçıları için, geniş kol derinliği, kolay değişebilir bıçak düzenekleri, yumuşak ve vibrasyonsuz kesimlerde ahşabı düzgün kesebilme en önemli kriterlerin başında gelmelidir.

Bıçak Tutucu (Blade Holder) :Bazı testereler sadece Pin Sonlu, bazıları Pim’ siz, bazıları ise hem Pim Sonlu, hem de Pim’ siz testereleri kullanabilirler. Pim siz bıçaklar en ince deliklere girebildiği için oldukça avantajlıdırlar. Bu bıçakları kullanabilen testereler ile oldukça hassas kesimler yapmak mümkün olabilir.

Diğer önemli bir özellik ise bazı testerelerde bıçaklar el ile değiştirilebilirken, bazı bıçaklar bir alet kullanılarak değiştirilebilirler. Burada bıçağın değiştirme hızı ve kolaylığı çok önemlidir.

Yüksek fiyatlı testerelerde genelde sadece Pim Sonsuz bıçaklar kullanılarak , hızlı ve kolay bir şekilde değişim sağlanmıştır. Bu sınıf testerelerin bazılarında bıçaklar bir alet kullanılarak da değiştirilmektedirler. Ancak bu testerelerde çok fazla zaman kaybı yaşanmamaktadır.

İmage


Bıçak Besleme Yöntemi (Feeding Method) : Testerelerde bıçak beslemesi testerenin özelliğine göre yukarıdan veya aşağı kısımlardan yapılabilir.

Aşağıdan Besleme : Bu sistemde Bıçak aşağıdan sabit bırakılarak üst taraf sökülür ve keseceğimiz malzeme yukarıdan aşağıya doğru testere üzerinde kaydırılarak kesim tablasına oturtturulur. Bu yöntem de deliğin çapına ve testerenin kalınlığına bağlı olarak zaman zaman sıkışmalar ve testere kayıpları olabilir.

Yukarıdan Besleme :Bu sistemde Bıçak yukarıdan sabit bırakılarak aşağı taraf sökülür, üst kol yukarı kaldırılır ve keseceğiniz malzeme kesim tablasından kaldırılmaksızın bıçak deliğin üstünden geçirilerek alt parçaya bağlanır. Bu sistem uygulama açısından Aşağıdan Besleme Sistemine göre daha kullanışlı ve uygundur. Ancak gene bu sistem sadece 3 marka tarafından sağlanabilmektedir (Dewalt/Delta – Hawk – Excalibur)

İmage


Kol Derinliği (Saw Size) : Testere kol derinliği eğer spiral bıçak kullanılmıyor ise yapılacak işe göre çok önemlidir. Büyük parçalar ile çalışanlar için en önemli parametrelerin başında gelir. 20 – 21 – 26 – 30 İnch derinliğe sahip 8 marka bulunmaktadır. (Dewalt/Delta – Proxxon – Excalibur – Hawk – PS Wood – Shopsmith – Eclipse – Hegner). Bu markalar içersinde 30 inch (76,2.cm) kol boyu ile Excalibur ‘ un EX30 modeli bulunmaktadır.

İmage

Tabla Yatış Derecesi (Tilting Table) : Pek çok testere tablası açılandırılacak şekilde geliştirilmişlerdir. Bu sistemin en önemli özelliği kesim tablası ile testere bıçağının hassas olarak 90 derece olmasının sağlanabilmesidir. Yapılan istatistiklerde çoğu projede 90 derece nin kullanıldığı görülmüştür. Bazı projelerde ise 10 derece açı gerekmektedir.

Bu sistemler içinde sedece Excalibur modellerinde Kesim Tablası sabit dururken kol açılandırılarak kesme işlemi yapılır. Bu sistem kesim esnasında parçanın kaymasını engellediği ve tutuş kolaylığı sağladığı için diğerlerine göre oldukça avantajlıdır.

İmage

Sürat ve Kontrol (Speed and Control) : Günümüzde pek çok testere de hız kontrolü kullanılmaktadır. Bu hız kontrol sistemi ağırlıklı elektronik olarak sağlanmakta olup bazı az sayıda model de hala kayışların değiştirilmesi ile sağlanmaktadır.

Testere kullanıcılarının bazıları parçaya göre sürat değiştirmezken, bazıları da parçaya ve yapılan işin hassasiyetine göre devir hızı ile sürekli oynamaktadırlar. Bu tip kullanıcılar için devir kontrol düğmesinin nerede olduğu son derece önemlidir. (Özellikle solaklar için) Genelde en kullanışlı olanlar Önde olan sistemlerdir.

İmage

Titreşim (Vibration) : Sessiz çalışma çok keyiflidir. Titreşen makina parçayı sorlar ve hatta yaralar, kullanıcının daha fazla dikkat ve kuvvet harcamasına sebep vererek çabuk yorulmasını sağlar. Bu sessizlik ve düşük titreşim ancak üst seviye testerelerde sağlanabilmektedir. Bunun ne demek olduğunu bir bardak içine koyacağınız sıvıyı kesim tablasına koyarak testereyi çalıştırdıktan sonra anlıyabilirsiniz. Titreşim seviyesi en düşük olan (1) yaklaşık 5 marka bulunmaktadır. (Excalibur – Hawk – Shopsimith – Eclipse – Hegner) Bu sırayı 2 ile Dewalt/Delta takip etmektedir.

İmage

Hareketli Merkez Deliği (Slotted Table and İnserts) : Bıçağın kesim tablasından geçtiği kısım bazı modellerde sabit iken, bazı modellerde değiştirilebilir şekilde yapılmışlardır. Bu sayede çok küçük kesimler yapılırken parçanın delikten aşağıya düşmesi kısmen engellenebilmektedir. Ayrıca değişken modellerde kullanıcılar kendi kullanım alanlarına göre bu parçayı kendileri yapmaktadırlar. Bu parça değişmeyen modellerde çok hassas ve küçük kesimlerde ise kesim tablasının üzerine sabitlenecek ve sadece testerenin geçebileceği kadar deliği olan ayrı bir parça ile çözüm sağlanmaktadır.

İmage

Tüm bu ön kriterlerden sonra testeleri fiyat ve özelliklerine göre 4 ayrı kategori içinde değerlendirmek gerekiyor. Bu çalışmayı yapan ScrollSaw Dergisi Editörü Bob Duncan her kategori içinde kendi tercihini de belirtmeyi unutmamış.


1 – Fiyatı 200.Usd nin Altında Olan Modeller

Bu seviyenin Editör Tercihi Porter Cable. Bu testere için alınabilecek başlangıç seviyesi tanımı yapılmış. Ayrıca bıçak değiştirme kolaylığının ve Titreşim seviyesinin kendi kategorisi (200.Usd Altı) içindeki testerelere göre daha iyi olduğu söylenmiş.

İmage

İmage

İmage

İmage


2 – Fiyatı 201.Usd ile 600.Usd Arasında Olan Modeller

Bu seviyenin Editör Tercihi Delta 40-690. Bu testere için Dewalt ile Delta’ nın aynı firma üretimi ve Delta’ nın Dewalt ile nerdeyse ikizi kadar benzemesi nedeni ile sırf Amerika pazarında stand ve ışık veriliyor diye böyle bir seçim yapılmış.

Dewalt’ ında aynı kampanyaları yaptığı düşünüldüğünde bu kategori için her iki model de değerlendirilebilir diye düşünüyorum.

İmage

İmage

İmage

İmage


3 – Fiyatı 601.Usd ile 1.250.Usd Arasında Olan Modeller

Bu seviyenin Editör Tercihi Excalibur EX-21. Bu testere için kategorisinin en sessiz ve vibrasyonsuz çalışması ve kesim tablasının sabit kalarak kesim kolunun açılanır hale geliyor olması daha doğrusu bu özelliğin tüm markalar içinde tek olması oldukça büyük bir etken olmuş.

İmage

İmage

İmage

İmage


4 – Fiyatı 1.251.Usd den Yüksek Olan Modeller

Bu kategori için Editör herhangi bir yorum da bulunmamış. Bunun en büyük nedeni tüm testerelerin kalitesi ve birbirlerine benzer özellikleri.

İmage

İmage

İmage


GENEL DEĞERLENDİRME :

Açıkçası bu raporu okuduktan sonra yaklaşık 5 yıldır Dewalt – DW788 kullanıcısı bir kişi olarak , fiyat ve teknik özellik açısından Excalibur Markası’nın oldukça öne çıktığını görüyorum. Bu hobiye gönül veren, çalışmalarında ihtisaslaşmak ve özel desenler üretmek isteyenler için yapılacak seçim belli. Aynı şekilde bu makinaları sıradan testere olarak kullanacak veya sınırlı seviyede desen çalışması yapacak olanlar için de burada anlatılanlardan yola çıkarak bütçe ve uygulamalarına uygun Türkiye içi modelleri seçimlerinde kendilerine fikir edinebileceklerini düşünüyorum.

İmage


makale hobbyrc sitesinden alıntıdır.
(En son düzenleme: 09-05-2012 13:22 bymetinay.)
09-05-2012 13:21
Kullanıcının websitesini ziyaret et Bu kullanıcının gönderdiği tüm mesajları bul Bu mesaji bir cevapta alıntı yap
 Beğenenler: orhan , A.Tolga
oercili Çevrimdışı

www.intarsia.tr.gg
**


Mesajlar: 36
Katılım: May 2011
Rep Puanı: 0
Beğenileri: 6
14 Mesajı, 19 Kez Beğenildi .
Şehir : izmir-buca
 
Mesaj: #2
RE: Kıl Testere Makinası Seçimi
makina alacak veya değiştirmeyi düşünenler için çok yararlı bilgi , yanlız bu makinaların bir çoğu türkiyede yok.

http://www.intarsia.tr.gg
http://ahsaphobi.tr.gg
12-05-2012 11:17
Kullanıcının websitesini ziyaret et Bu kullanıcının gönderdiği tüm mesajları bul Bu mesaji bir cevapta alıntı yap
A.Tolga Çevrimdışı
Ahmet Tolga GÜREKKAYA
Kiltestere.com Yönetim
*


Mesajlar: 1,115
Katılım: Oct 2011
Rep Puanı: 11
Beğenileri: 498
170 Mesajı, 284 Kez Beğenildi .
Şehir : Balıkesir Ayvalık
         
Mesaj: #3
RE: Kıl Testere Makinası Seçimi
paylaşım için teşekkürler metin
14-05-2012 12:11
Bu kullanıcının gönderdiği tüm mesajları bul Bu mesaji bir cevapta alıntı yap
feridun şevki çırçır Çevrimdışı
feridun şevki çırçır
Üye
**


Mesajlar: 4
Katılım: Mar 2013
Rep Puanı: 0
Beğenileri: 0
1 Mesajı, 1 Kez Beğenildi .
Şehir : izmir
Mesaj: #4
RE: Kıl Testere Makinası Seçimi
Bilgilendirmeleriniz için teşekkürler,Metin bey
24-03-2013 13:08
Bu kullanıcının gönderdiği tüm mesajları bul Bu mesaji bir cevapta alıntı yap
Yeni Cevap 


Benzer Konular...
Konu: Yazar Cevaplar: Gösterim: Son Mesaj
  Kıl testere makinesi almayı düşünüyorum yardım lütfen... merseven 7 775 10-02-2015 22:43
Son Mesaj: irfem4
  Excalibur Marka Kıl Testere Arıyorum GecE 0 692 19-07-2014 15:49
Son Mesaj: GecE
  Dremel Moto-Saw Kıl Testere Makinası aytac_06 2 3,352 02-06-2014 03:09
Son Mesaj: emrahtokrah
  Satılık Excalibur 21" kıl testere makinesi scrollarc 2 2,996 26-12-2013 18:04
Son Mesaj: scrollarc
  satılık Scheppach Deco-Flex Dekupaj Kıl Testere rahim42 1 3,965 13-11-2013 16:35
Son Mesaj: hebelup
  Kıl Testere Makinası Alacağım Yardım ferruhsa 4 2,242 26-07-2013 14:03
Son Mesaj: ferruhsa
  kıl testere makinesi arıyorum fendeniz 6 2,955 03-04-2013 21:13
Son Mesaj: karavecirkin
  Kıl Testere Makinesi İçin Kıl Testere çatlak_prof 5 2,991 18-02-2013 23:22
Son Mesaj: A.Tolga